Kliknij klawisz TAB i wybierz opcję klikając ENTER. Jeżeli przejdziesz całe menu WCAG, to okno schowa się i pojawi się ponownie treść strony.

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA
Przeszukaj bazę filmów

Aktualnie w Kinie Diana

Plakat filmu MÓJ PIES ARTUR Przygodowy - dubbing 2D.
Plakat filmu BACK TO BLACK. HISTORIA AMY WINEHOUSE Biograficzny - napisy 2D.
Plakat filmu THE CHOSEN 4 (odc. 5-6) Biblijny - lektor 2D.
Plakat filmu CZERWONE MAKI Dramat/wojenny.
Plakat filmu KICIA KOCIA W PRZEDSZKOLU Animacja - dubbing 2D.
Plakat filmu Stand-up Pan Li Cena biletów 60,00 zł.
Plakat filmu Stand-up Wiolka Walaszczyk Bilety w cenie 70,00 zł. do nabycia przez stronę www.kupbilecik.pl

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA

Prudnicki Ośrodek Kultury i Kino Diana w Prudniku zapraszają na projekcje w ramach cyklu KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA. To wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studiem DI Factory, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Przegląd Krótka Historia Polskiego Kina zrodził się z… miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory, w znakomitej większości, mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Dzięki znakomitej współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu ze strony PISF, możemy zaprezentować miłośnikom X Muzy arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo. (…).”

– Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Od lutego, w 72 kinach studyjnych w 58 miastach na terenie całej Polski, będzie prezentowany cykl złożony z dziesięciu tytułów, wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Tomasza Kolankiewicza.

„Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii drugiej połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych, nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy - od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60., przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80. - możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie, zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii, to także historia polskich reżyserów i reżyserek.

W przeglądzie "Krótka historia polskiego kina" skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina? Czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością: przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł, powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach - i poprzez nie, zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u."

– Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Cykl 10 filmów, ze wstępami w formie wykładu wideo, prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła: z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

Cykl Krótka historia polskiego kina! otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu „Popiół i diament”, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pokaz filmu w Kinie Diana odbędzie się 24 lutego, o godz. 19:00. Bilety w cenie 12,00 złotych.

Lista tytułów:

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958

2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959

3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960

4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960

5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960

6. Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973

7. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976

8. Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979

9. Gorączka – Agnieszka Holland, 1981

10. Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tomasz Kolankiewicz - Filmoznawca i historyk filmu, wykładowca i prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Kurator filmowy współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.

(Źródło: Stowarzyszenie Kin Studyjnych; stowarzyszeniekinstudyjnych.pl)

Obraz:


Data publikacji: 24.01.2023 Autor: Jarosław Pytel


Powrót do listy


Poprzedni i następny news

News

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Nie Masz jeszcze pomysłu na Dzień Babci i Dziadka? Zapraszamy do kina ! W tym szczególnym dniu wszystkie bilety w promocyjnej cenie - 12 złotych!

Więcej
News

SPOKO FERIE

15.02 (środa) - ŚRODOWE, FILMOWE FERIE ZIMOWE! 16.02 (czwartek) - ZOSTAŃ CZARODZIEJEM! WARSZTATY ILUZJONISTYCZNE Z ADRIANEM MITORAJEM.

Więcej

Nasi partnerzy

Wszelkie prawa zastrzeżone - POK © 2024 Polityka prywatności RODO Deklaracja dostępności Mapa strony

Webdesing: Logo WebInspiracje

Przeszukaj naszą stronę:

Schowaj wyszukiwarkę

Schowaj menu
Ten link otwiera nową kartę

Link zostanie otwarty w nowym oknie! Wyrażasz na to zgodę?


Otwórz ten link
Schowaj i wróć do strony

Galeria zdjęć:

    Cenimy Twoją prywatność. Zobacz jak dbamy o Twoje dane i poznaj nasze zasady dotyczące przetwarzania informacji.